Press Release

Szybsza elektryfikacja zwiększy kapitał akcyjny i zyski producentów samochodów – analiza finansowa

June 1, 2022

Okazuje się, że szybsze wycofywanie ze sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi to lepsza perspektywa dla europejskiego przemysłu motoryzacyjnego i związanych z nim miejsc pracy.

Analiza finansowa sześciu producentów samochodów wykazała, że przechodząc na pojazdy elektryczne szybciej niż wynika to z ich obecnych planów, stoją oni przed szansą zwiększenia swojej wartości rynkowej i zysku. Okazuje się, że rezygnacja z modelu biznesowego opartego na produkcji samochodów silnikami spalinowymi jeszcze w tej dekadzie [1] mogłaby zaowocować zwiększeniem wartości akcji spółek o dodatkowe 800 mld euro. Wyniki analizy są sprzeczne z narracją branży motoryzacyjnej, która twierdzi, że europejskie dążenie do sprzedaży wyłącznie samochodów o zerowej emisji w 2035 r. uderzyłoby w rentowność firm i oznaczało utratę miejsc pracy.

Producenci stoją przed perspektywą malejących zysków z aut z silnikami spalinowymi pod koniec obecnej dekady spowodowanych konkurencyjnością tańszych pojazdów elektrycznych oraz surowszymi normami ochrony środowiska uderzającymi w sprzedaż i zmniejszającymi ich korzyści skali. Opracowując swoją analizę modelową przepływów pieniężnych w przyszłości, firma badawcza Profundo przyjrzała się danym finansowym sześciu producentów samochodów i rozdzieliła produkcję pojazdów elektrycznych z silnikami spalinowymi każdego z nich na dwie odrębne firmy. Analiza wykazała, że:

  • W ciągu 3-5 lat marże z działalności producentów pojazdów elektrycznych mogą przewyższyć marże producentów silników spalinowych.
  • Pod koniec obecnej dekady marże producentów silników spalinowych mogą nie tylko zmaleć, ale wręcz wykazywać wartość ujemną w bilansach.

Luca Bonaccorsi, dyrektor ds. zrównoważonych finansów w organizacji Transport & Environment (T&E), która zleciła badanie, powiedział: „Z finansowego punktu widzenia, decyzja o powolnym wycofywaniu silników spalinowych jest krokiem samobójczym dla producentów samochodów. Tak zaplanowana transformacja obniża wartość dla akcjonariuszy, a nawet naraża całe spółki na ryzyko zniknięcia z rynku. Jedyna droga, która ma tutaj sens biznesowy, to działanie w modelu ‘szybcy i wściekli’”.

Malejące zyski ze sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi zaczną zniechęcać inwestorów do wspierania firm, w których elektryfikacja będzie przebiegać zbyt wolno. Aby ocenić potencjalną wartość rynkową osiągalną przez każdego z analizowanych producentów samochodów w scenariuszu szybkiej i powolnej elektryfikacji Profundo zastosowało standardową metodologię sumy części składowych. Wykazała ona, że:

  • Kapitał akcyjny sześciu producentów samochodów może wzrosnąć średnio o 316% w porównaniu ze stanem dzisiejszym, jeśli zdecydują się oni przejść na pojazdy elektryczne w latach 2025-2030 szybciej niż zakładają ich obecne plany.
  • Z kolei transformacja wolniejsza niż planowano w analogicznym okresie doprowadzi do najniższego wzrostu wartości rynkowej, a w przypadku Toyoty – jednego z producentów samochodów „elektryfikującego się” do tej pory najwolniej – nawet do spadku wartości w porównaniu ze stanem dzisiejszym.

Przy założeniu transformacji szybszej niż planowana Volkswagen mógłby zwiększyć swoją wartość rynkową ponad trzykrotnie (253%), a Stellantis prawie pięciokrotnie (388%) w porównaniu ze stanem dzisiejszym. Toyota, jako firma działająca w tej dziedzinie wolniej, ma niższy potencjał wzrostu (70%).

Na rynku premium możliwości są jeszcze większe: Mercedes-Benz stoi przed szansą dodania 471% do swojej wartości w ciągu dekady, podobnie jak BMW (472%). Nawet Volvo Cars, które jest obecnie wyceniane na rynku dwa razy wyżej niż konkurencja właśnie ze względu na przewagę w procesie elektryfikacji, może odnotować wzrost wartości o 245% jeśli przyspieszy swoje działania w tym obszarze.

Unijne przepisy dotyczące redukcji emisji z nowych samochodów są głównym motorem napędowym elektryfikacji w Europie, jednak obecna propozycja wprowadzenia bardziej ambitnych norm nie spowodowałaby znaczących zmian do 2030 roku. Tymczasem badania przeprowadzone przez Profundo pokazują, że – jeśli europejscy producenci samochodów chcą uniknąć konsekwencji finansowych i potencjalnie dramatycznych konsekwencji dla miejsc pracy w przemyśle motoryzacyjnym – w 2030 roku będzie już za późno na zmiany.

Rafał Bajczuk, starszy analityk ds. polityki w Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych, powiedział: „Szybsze przejście na pojazdy elektryczne leży nie tylko w interesie klimatu i konsumentów, ale ma też zasadnicze znaczenie dla rentowności finansowej europejskich producentów samochodów. Dlatego wspieranie terminowej transformacji to obowiązek ustawodawców unijnych wobec przedsiębiorstw i pracowników z branży motoryzacyjnej. A bardziej surowe normy emisji CO2 w samochodach niż te, które są obecnie planowane na lata 2025 i 2030, to klucz do przyspieszenia tego procesu”.

KONIEC

Informacje dla redaktorów:

[1] W analizie tej zastosowano trzy kroki. Po pierwsze, Profundo przeanalizowało publicznie dostępne dane finansowe i plany strategiczne każdej firmy. Po drugie, modelowano przepływy pieniężne każdej spółki, rozdzielając podmioty zajmujące się pojazdami elektrycznymi i na silniki spalinowe na dwie odrębne firmy. W tym przypadku zastosowała metodologię „Zdyskontowanych przepływów pieniężnych” w celu oceny marż z działalności, zysków i ogólnych wolnych przepływów pieniężnych każdego przedsiębiorstwa. Po trzecie, Profundo zastosowało metodologię wyceny sumy części składowych do oceny teoretycznej wartości rynkowej, którą każda spółka mogłaby osiągnąć w przypadku trzech scenariuszy: wolnego, bazowego i szybkiego przejścia na pojazdy elektryczne.

Scenariusz bazowy uwzględnia obecne strategie producentów samochodów. Szybki scenariusz zakłada, że każdy producent przechodzi na sprzedaż elektrycznych samochodów osobowych i dostawczych w latach 2025-2030 szybciej niż widnieje w obecnych planach, osiągając 100% założeń w 2035 roku. Natomiast wolny scenariusz zakłada, że każdy producent samochodów realizuje tylko ok. połowy planowanego udziału w sprzedaży pojazdów elektrycznych w latach 2025-2030.

 

Dowiedz się więcej:

Analiza: Stranded engines: How EVs can save car manufacturers’ value

Related Articles

View All