Press Release

ELEKTROMOBILNOŚĆ DLA KAŻDEGO: Elektryfikacja flot to klucz do dostępnych samochodów elektrycznych

November 21, 2023

Firmy leasingowe mają ogromny wpływ na to, jak rozwija się rynek używanych samochodów elektrycznych w Europie. Czas wykorzystać ich pozycje, aby przyspieszyć elektryfikację transportu i stworzyć duży rynek elektrycznych aut używanych. Szybsza zmiana flot leasingowych na pojazdy elektryczne może sprawić, że miliony rodzin zyskają dostęp do aut, które są nie tylko przyjazne dla portfela, ale także dla środowiska.

Dlaczego to ważne:

  • Firmy leasingowe rejestrują duże ilości samochodów – przechodzi przez nie 50% nowych aut sprzedawanych w Europie. Firmy leasingowe są więc kluczowe dla szybkiej dekarbonizacji transportu i stworzenia rynku wtórnego elektrycznych aut.
  • Firmy leasingowe mają duży wpływ na ilość samochodów trafiających na rynek używany. W przypadku Polski wpływ ten byłby również bardzo istotny, tj. wzrost o 1,4 miliona używanych pojazdów elektrycznych do 2035 r. (+152%).
  • Obecnie prawie ośmiu na dziesięciu obywateli UE kupuje samochód z drugiej ręki. Brak dużego rynku wtórnego aut elektrycznych hamuje proces elektryfikacji w Unii.
  • W Polsce większość nowych rejestracji (84%) to samochody używane.
  • Badanie przeprowadzone przez grupę konsumencką BEUC wykazało, że używany pojazd elektryczny na akumulator (BEV) wiąże się ze znacznie niższymi kosztami eksploatacji niż używany samochód benzynowy

Rola leasingu w kształtowaniu rynku używanych EV

Sektor leasingowy, będący kluczowym graczem w branży samochodowej, może odegrać decydującą rolę w transformacji rynku pojazdów elektrycznych. Raport T&E ujawnia, że jeśli firmy leasingowe przyspieszą elektryfikację swoich flot, aż 18 milionów dodatkowych gospodarstw domowych w Unii Europejskiej zyska dostęp do samochodów elektrycznych. W przypadku Polski wpływ ten byłby również bardzo istotny, tj. wzrost o 1,4 miliona używanych pojazdów elektrycznych do 2035 r. (+152%).

Prognoza 2035: Elektryczne samochody dla 51 milionów gospodarstw

Według prognoz, do 2035 r. aż 33 miliony gospodarstw domowych w UE będzie miało dostęp do używanych elektrycznych samochodów. Jednak, jeśli leasingowy sektor przyspieszy elektryfikację, ta liczba może wzrosnąć o niemal 55%, osiągając imponującą liczbę 51 milionów gospodarstw domowych

Elektryfikacja na wyciągnięcie ręki: Cena poniżej 10 000 Euro

Jednym z najważniejszych efektów elektryfikacji flot leasingowych jest obniżenie kosztów zakupu pojazdów elektrycznych. Raport przewiduje, że aż 10 milionów z tych pojazdów będzie dostępnych za cenę niższą niż 10 000 euro (ok. 45 tys. zł). To rewolucyjny krok w kierunku uczynienia elektromobilności bardziej dostępną dla każdego konsumenta.

„Używane samochody elektryczne to najtańsza opcja dla rodzin. Zyskują one nie tylko przy zakupie, ale również na przestrzeni życia pojazdu. Im więcej pojazdów trafi na rynek wtórny, tym bardziej stają się dostępne. W tym kontekście leasing odgrywa kluczową rolę jako główny dostawca samochodów dla rodzin” – mówi Hubert Różyk z FPPE

Wyzwania i szanse

Badania T&E jednak wykazują, że mimo potencjalnych korzyści, firmy leasingowe nie przyspieszają swojej elektryfikacji w zadowalający sposób. Brak konkretnych działań, takich jak ustalanie terminów wycofania się z samochodów spalinowych dla flot firm leasingowych, stoi na przeszkodzie w realizacji pełnego potencjału rynku pojazdów elektrycznych.

Podsumowanie

Zdolność sektora leasingowego do kształtowania rynku używanych samochodów elektrycznych może być kluczowym elementem upowszechnienia elektromobilności. Właściwe inwestycje i zaangażowanie mogą uczynić elektryczne samochody dostępnymi dla każdego.

Sektor leasingowy ma szansę stać się pionierem w dążeniu do zielonej przyszłości mobilności. Przyjęcie celu elektryfikacji flot to nie tylko korzyść ekologiczna, ale także społeczna. Jeśli firmy leasingowe przejmą inicjatywę, do 2035 roku na rynku może pojawić się dodatkowe 18 milionów używanych EV, otwierając drogę dla zrównoważonej przyszłości ruchu drogowego w Europie.

Dodatkowe informacje dla redaktorek i redaktorów:

W najnowszym raporcie organizacji Transport & Environment (T&E) podkreślono potencjalny wpływ sektora leasingowego na rynek używanych samochodów elektrycznych. Oto dodatkowe punkty narracyjne:

  1. Wpływ na rynek: Firmy leasingowe odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu ilości pojazdów dostępnych na rynku wtórnym. Jeśli te firmy zelektryfikują swoje floty wcześniej, szacuje się, że dodatkowe 18 milionów gospodarstw domowych w UE będzie miało dostęp do pojazdów elektrycznych (EV).
  2. Wpływ na rynek samochodów używanych: Firmy leasingowe posiadają miliony pojazdów, które po trzech lub czterech latach użytkowania trafiają na rynek samochodów używanych. Elektryfikacja ich flot nie tylko ułatwia dostęp do pojazdów elektrycznych, ale również przyczynia się do ogólnego obniżenia kosztów posiadania samochodu dla gospodarstw domowych.
  3. Dynamika rynku: Obecnie niemal osiem na dziesięć obywateli UE decyduje się na zakup samochodu używanego, a rynek pojazdów używanych jest szczególnie istotny dla gospodarstw domowych o niższych i średnich dochodach, gdzie kwestie finansowe odgrywają kluczową rolę przy zakupie samochodu. Około 90% grup o niższych i średnich dochodach kupuje swoje samochody używane. Nawet wśród grup o wyższych dochodach odsetek ten jest nadal wysoki (62%).
  4. Oszczędności finansowe: Badanie przeprowadzone przez grupę konsumencką BEUC wykazało, że używany samochód elektryczny z akumulatorem (BEV) ma znacznie niższe koszty posiadania niż używany samochód z silnikiem benzynowym. Gospodarstwa domowe mogą zaoszczędzić prawie 6 000 euro przez 7 lat, wybierając pojazd elektryczny zamiast benzynowego. Dlatego stały napływ samochodów elektrycznych na rynek wtórny jest tak istotny dla europejskich rodzin starających się oszczędzać koszty.
  5. Odpowiedzialność środowiskowa i społeczna: Firmy leasingowe mają podwójną odpowiedzialność – zarówno środowiskową, jak i społeczną. Ich aktywna zmiana na floty elektryczne może nie tylko przyspieszyć adopcję samochodów elektrycznych, ale także demokratyzować przejście, korzystając zwłaszcza z 80% europejskich rodzin, które wybierają pojazdy używane.

 

Related Articles

View All