Od początku 2026 roku operatorzy punktów ładowania pojazdów elektrycznych będą mogli zarabiać na tym, że energia, którą dostarczają, pochodzi z odnawialnych źródeł. Może się to przełożyć na niższe ceny energii dla przewoźników korzystających z energii elektrycznej. To dodatkowe ułatwienie dla tych, którzy inwestują w elektromobilność w transporcie zbiorowym. Jak z tego skorzystać?
Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych (FPPE) oraz T&E zapraszają do udziału w seminarium online na temat możliwości wykorzystania energii elektrycznej pochodzącej z OZE, służącej do ładowania pojazdów elektrycznych oraz zasilania pojazdów kolejowych, do realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego, zgodnie z Dyrektywą RED II oraz RED III.
Kiedy: 23 czerwca 2025 (poniedziałek) w godz. 14:00-15.30 online (Zoom)
Dla kogo:
Operatorzy stacji ładowania
Samorządy - organizatorzy transportu zbiorowego
Przewoźnicy autobusowi, kolejowi i tramajowy realizujący przewozy publicznego transportu zbiorowego
Celem seminarium, w którym wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, jest przybliżenie kwestii wykorzystania energii elektrycznej pochodzącej z OZE, służącej do ładowania pojazdów elektrycznych oraz zasilania pojazdów kolejowych do realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego. Taką możliwość stworzyła nowelizacja ustawy o biokomponentach i paliwach ciekłych, przyjęta w lutym 2025 r. (transpozycja Dyrektywy RED II). Wchodzi ona w życie z początkiem 2026 roku.
W trakcie wydarzenia przedstawimy kluczowe założenia zawarte w zapisach dotyczących energii elektrycznej wykorzystywanej dla ładowania pojazdów elektrycznych (drogowych oraz kolejowych). Damy możliwość dyskusji nad kwestiami budzącymi wątpliwości lub wymagających pogłębionej analizy.
Udział w seminarium jest bezpłatny i wymaga wcześniejszej rejestracji, której można dokonać tutaj:
Program:
14.00 Wstęp oraz prezentacja kontekstu europejskiego (Jacek Mizak, FPPE, Adam Guibourgé-Czetwertyński, T&E)
14.10 Perspektywa sektora operatorów stacji ładowania pojazdów elektrycznych (Michał Baranowski, Elocity)
14.25 Prezentacja rozwiązań wdrożonych w Polsce w ramach ustawy z dnia 21 lutego 2025 r. o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw (Ministerstwo Klimatu i Środowiska)
14.45-15.30 Sesja pytań i odpowiedzi
3 marca think tank T&E wypuścił dane na temat udziału poszczególnych napędów w zakupach autobusów miejskich w Europie. W 2024 r. prawie połowa (49%) ...
Jeśli Unia Europejska nie zmieni trendu, zanieczyszczające samochody ciężarowe zniwelują wszystkie sukcesy w ograniczaniu emisji osiągnięte dzięki ele...
Według najnowszych danych organizacji pozarządowej Transport & Environment, prym pod względem liczby jeżdżących po ulicach autobusów bezemisyjnych wie...